KaydetKaydetKaydetKaydetKaydetKaydet

MERKEZİ ŞAHSİYETLER

MERKEZİ ŞAHSİYETLER
Bu bölümde Bahai Dini’nin üç Merkezi Şahsiyeti hakkında bilgi verilecektir: Hz. Bab (1819–1850), Hz. Bahaullah (1817–1892) ve Hz. Abdülbaha (1844–1921).

Bahailer   Hz.Bab’ı hem bir Tanrı Mazharı hem de Hz.Bahaullah’ın, dolayısıyla Bahai Dini’nin Müjdecisi; Hz.Bahaullah’ı Allah’ın bu çağdaki Mazharı; Hz.Abdülbaha’yı ise kutsal Bahai yazılarının yetkili yorumcusu ve ilahi öğretilerin en mükemmel örneği olarak kabul ederler.

Hz.Bab ve Hz.Bahaullah’a nazil olan tüm eserler, Bahailerin inancına göre Tanrı Sözü olup kutsal Bahai eserlerini oluştururken, Hz.Abdülbaha’nın yazıları ise bunların doğru şekilde anlaşılmasını sağyalan resmi tefsirlerdir.

Hz.Abdülbaha’nın bu dünyadaki yaşamı sona erdiğinde en büyük torunu Hz.Şevki Efendi (1897–1957) kutsal Bahai yazılarının yetkili yorumcusu olmuştur. Hz.Şevki Efendi’nin yazıları ve yaptığı açıklamalar da Hz.Abdülbaha’nınkiler gibi, Tanrı Sözü’nün resmi tefsiri olarak kabul edilir. Hz.Şevki Efendi’nin bu dünyadaki yaşamı sona erdiğinde ise Bahai toplumunun yönetimi, Bahai Dini’nin ana kitabı olan Kitab-ı Akdes’te emredildiği üzere, Yüce Adalet Evi kurumuna geçmiştir.
TRANSLATE
FACEBOOK GRUBU

KaydetKaydetKaydetKaydet
ZİYARETCİ İSTATİSTİK
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam11
Toplam Ziyaret132373